De animatie brengt het verschil én de samenhang tussen individuele en collectieve patiëntenparticipatie helder in beeld. Aan de hand van een herkenbare patiëntenreis wordt zichtbaar hoe beide vormen van participatie op verschillende momenten en niveaus een rol spelen.
Tegelijkertijd maakt de animatie duidelijk dat deze vormen niet los van elkaar staan, maar elkaar juist versterken.
Waarom deze animatie?
In de praktijk wordt patiëntenparticipatie vaak vooral gekoppeld aan samen beslissen in de spreekkamer. Dat is belangrijk, maar het is slechts één onderdeel van het geheel. Collectieve patiëntenparticipatie, waarbij inzichten en ervaringen van groepen patiënten worden benut voor verbetering van zorg, beleid en organisatie, blijft in de praktijk nog regelmatig onderbelicht.
Met deze animatie willen we dit onderscheid verduidelijken én laten zien hoe beide vormen elkaar aanvullen binnen de beweging naar waardegedreven en passende zorg.
Hoe helpt deze animatie?
De animatie is ontwikkeld als praktisch hulpmiddel. Ze kan worden ingezet om collega’s, bestuurders en samenwerkingspartners op een laagdrempelige manier mee te nemen in het brede spectrum van patiëntenparticipatie.
Het biedt een gedeeld vertrekpunt voor gesprek, reflectie en het verder vormgeven van participatie in de praktijk.
Voor wie is deze animatie bedoeld?
De animatie is relevant voor een brede groep: zorgprofessionals, patiënten en patiëntvertegenwoordigers, beleidsadviseurs, bestuurders en iedereen die werkt aan of geïnteresseerd is in patiëntenparticipatie.
Of je nu actief bent in de spreekkamer, op organisatieniveau of binnen beleid: de animatie helpt om te duiden waar je staat, welke rol je vervult en waar kansen liggen om participatie verder te versterken.
Wie heeft de animatie ontwikkeld?
De animatie is tot stand gekomen naar aanleiding van het eerste deel van een tweeledige reeks inspiratiesessies ‘Hoe integreer je de stem van de patiënt op alle niveaus in de zorg (deel 1)’. Deze reeks is georganiseerd door de werkgroep Collectieve Patiëntenparticipatie, met voorzitters Jet Westerink en Joliene Munier, en kerngroepleden Dominique Sprengers, Nathascha Hanzen, Moniek Fokke-Akkerman & Margot Gerritse, die aan de ontwikkeling van deze animatie hebben bijgedragen.
Sprekers van de eerste sessie waren Harry Verbunt (Antoni van Leeuwenhoek), Sanne van den Berg, Inge van den Broek en Romy Peperkamp (Zorg voor Parkinson). Zet alvast in je agenda: deel 2 vindt plaats op 22 september van 15:000 -16:30 uur en zal Engelstalig zijn, met aanvullende (internationale) voorbeelden en verdieping op dit thema.
Lees hier meer over deel 2
De animatie is vrij toegankelijk en bedoeld om breed te delen binnen en buiten de zorg.
Bekijk en deel de animatie